خبرهای ویژه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۲۰:۲۸

 کد خبر: 2937

کشف قدیمی ترین خالکوبی جهان در مصر

کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی ۵۰۰۰ ساله در مصر   محققان موفق به کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی ۵۰۰۰ ساله در مصر شدند. خالکوبی ها تصویر یک گاو وحشی و یک گوسفند بربری را روی بازوی مرد مومیایی و موتیف هایی S مانند را روی […]

کشف قدیمی ترین خالکوبی جهان در مصر

کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی ۵۰۰۰ ساله در مصر

 

محققان موفق به کشف قدیمی ترین خالکوبی های تصویری روی بدن دو مومیایی ۵۰۰۰ ساله در مصر شدند.

خالکوبی ها تصویر یک گاو وحشی و یک گوسفند بربری را روی بازوی مرد مومیایی و موتیف هایی S مانند را روی بازوی زن مومیایی نشان می دهند.

 

این کشف قدمت سنت خالکوبی در آفریقا را ۱۰۰۰ سال افزایش می دهد. دانیل آنتون، یکی از نویسندگان گزارش و سرپرست بخش انسان شناسی زیستی در موزه بریتانیا می گوید این کشف، درک ما از چگونگی زندگی مردم در آن دوران را دگرگون می کند.

 

 

مومیایی مرد در حدود ۱۰۰ سال پیش کشف شده است و اسکن های پیشین سن او را در حدود ۱۸ تا ۲۱ سال تخمین زده بودند. این مرد در اثر ضربه خنجر به پشتش کشته شده است. لکه های تاریک روی بازوی این مومیایی در ابتدا بی اهمیت تصور شد اما در نهایت اسکن های فروسرخ نشان دادند این لکه ها خالکوبی هایی از دو جاندار شاخدار هستند که روی یکدیگر را پوشانده اند. یکی از آنها گاوی با دمی بلند و شاخ های بزرگ و دیگری گوسفندی بربری است با شاخ هایی تاب خورده و شانه های خمیده.

روی شانه راست مومیایی زن نیز چهار تصویر به شکل S دیده می شود

 

روی شانه راست مومیایی زن نیز چهار تصویر به شکل S دیده می شود. این تصاویر زیر پوست مومیایی ها قرار دارند و رنگ آن نیز از جنس دوده است.

 

باستان شناسان تا پیش از این تصور می کردند زنان تنها در عهد باستان خالکوبی می کرده‌اند اما یافته های جدید نشان می دهد خالکوبی در میان هر دو جنسیت رواج داشته است. محققان همچنین باور دارند که خالکوبی ها نشان دهنده موقعیت اجتماعی، شجاعت و میزان دانش فرد از جادو بوده است.

تاریخ نگاری رادیوکربنی نشان می دهد آنها در حد فاصل ۳۳۵۱ و ۳۰۱۷ پیش از میلاد زندگی کرده اند

 

این دو مومیایی در گورهایی کم‌عمق در جبلین بخش جنوبی مصر علیا و ۴۰ کیلومتری جنوب اقصر کشف شدند. تاریخ نگاری رادیوکربنی این دو مومیایی نشان می دهد آنها در حد فاصل ۳۳۵۱ و ۳۰۱۷ پیش از میلاد زندگی می کرده اند، یعنی کمی پیش از آنکه فرعون اول کل منطقه را در سال ۳۱۰۰ پیش از میلاد یکپارچه کند.

 

تا پیش از این، قدیمی ترین خالکوبی جهان در بدن مومیایی آلپی به نام اوتزی مشاهده شده بود، مردی که در حد فاصل سال های ۳۳۷۰ و ۳۱۰۰ پیش از میلاد زندگی می کرده است، اما خالکوبی های او تصویری نبوده و تنها خطوطی عمودی و افقی هستند.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : ایا میدانید؟
ارسال دیدگاه