خبرهای ویژه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۲۰ - ۱۱:۱۶

 کد خبر: 1871

تاکید آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا بر حمایت از برجام

تاکید آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا بر حمایت از برجام

تاکید آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا بر حمایت از برجام

تاکید آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا بر حمایت از برجام

 

ژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در جریان ششمین نشست سالیانه مقام های ارشد دو طرف در وین ، بر حمایت خود از برجام تاکید کردند.

به گزارش ایرنا ، آژانس بین المللی انرژی اتمی و اتحادیه اروپا در این نشست ، با مرور پیشرفت های حاصل شده همکاری ها در یک رشته از فعالیت های هسته ای، در مورد ارتقای همکاری ها توافق کردند.

 

بر اساس بیانیه مطبوعاتی آژانس بین المللی انرژی اتمی ، دو طرف در این نشست همچنین بار دیگر حمایت خود را از توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به ‘برنامه جامع اقدام مشترک’ (برجام) را مورد تاکید قرار دادند.

 

این بیانیه افزود: نماینده عالی اتحادیه اروپا (فدریکا موگرینی) به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام ، در ارتباط با ادامه اجرای این توافق در تماس نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهد بود.

 

‘کورنل فروتا’ هماهنگ کننده ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اتحادیه اروپا از شریکان مهم آژانس است و این نشست های سالیانه مقام های ارشد دو طرف ، نقش مهمی در هماهنگی فعالیت های ما دارد.

 

‘گراسیموس توماس’ معاون مدیرکل اداره کل انرژی در کمیسیون اروپا نیز گفت: ایمنی و امنیت هسته ای همچنان از اولویت های ما هم در سطح اروپا و جهان هستند.

 

دو طرف در این نشست درباره تقویت بیشتر همکاری ها بخصوص در زمینه های آموزش و تحقیقات و توسعه توافق کردند. نشست بعدی مقام های ارشد آژانس و اتحادیه اروپا اوایل سال ۲۰۱۹ در لوکزامبورگ برگزار خواهد شد.

 

در حالیکه دولت آمریکا با بهانه های واهی مدعی عدم رعایت برجام از سوی ایران شده و ۱۲۰ روز به کنگره و کشورهای اروپایی برای ‘رفع نواقص برجام’ فرصت داده است ، آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد مسئول بین المللی از حیث فنی بارها پایبندی ایران به برجام را تائید کرده است.

 

آژانس در تازه ترین گزارش فصلی خود روز ۱۳ نوامبر سال گذشته میلادی (۲۲ آبان) برای نهمین بار پایبندی ایران را به تمامی شروط توافق هسته ای از جمله در خصوص میزان ذخیره آب سنگین، سطح غنی سازی و موجود اورانیوم غنی شده، اعلام کرد.

 

مسئولان ارشد اتحادیه اروپا از جمله فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی این اتحادیه نیز بارها بر لزوم پایبندی همه طرفها از جمله آمریکا به تعهدات برای تاکید کرده و گفته اند برجام یک توافق بین المللی است و هیچ کشوری نمیتواند به آن پایان بدهد. موگرینی و وزیران امور خارجه فرانسه ، انگلیس و آلمان روز پنجشنبه ۲۱ دی ماه پس از جلسه ای در بروکسل با حضور دکتر ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، بار دیگر بر لزوم حفظ و اجرای برجام و بهره مند شدن مردم ایران از مزایای اقتصادی لغو تحریم ها تاکید کردند.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : اخبار بین الملل
ارسال دیدگاه