خبرهای ویژه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۶ - ۲۰:۵۱

 کد خبر: 12492

العبادی: سفر ترامپ بر خلاف حاکمیت ملی عراق بود

‘حیدر العبادی’ نخست وزیر سابق عراق با انتقاد از نحوه سفر ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا، این سفر را بر خلاف عرف دیپلماتیک و روابط با کشوری دارای استقلال و حاکمیت ملی دانست.

العبادی: سفر ترامپ بر خلاف حاکمیت ملی عراق بود

به گزارش ایرنا، دفتر العبادی روز پنجشنبه در بیانیه ای تاکید کرد که این سفر بشکلی که انجام شد از نظر ما اقدامی غیرقابل قبول است.

 

وی افزود: پیروزی ها و موفقیت هایی که کشور، ملت و رزمندگان قهرمانش بدست آوردند، تا ابد جهان را شگفت زده خود کرده و به یمن آن بود که عراق جایگاه خود را در منطقه و جهان بدست آورد پس نباید به عقب برگردیم.

 

العبادی افزود: تعامل اینچنینی با عراق و حاکمیت آن به روابط بغداد – واشنگتن لطمه می زند و کشورهای منطقه و جهان باید بدانند که یک عراق قوی و عزتمند به نفع امنیت و ثبات منطقه و جهان است و مصلحت ایجاب می کند که به عراق در تقویت یکپارچگی، امنیت و پیشرفت و حاکمیت آن کمک کنیم.

 

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و همسرش و چند مقام دیگر آمریکا چهارشنبه شب در سفری غیرمنتظره و مخفیانه به عراق با نظامیان آمریکایی در این کشور دیدار کردند.

 

وی در این سفر دو ساعته که گفته شده برای تبریک عید میلاد مسیح (ع) به سربازان آمریکایی انجام شده، در اظهاراتی که از سفرش غیر منتظره تر بود اعلام کرد که برنامه ای برای خروج نیروهایش از عراق ندارد و ممکن است از عراق برای انجام عملیات در سوریه استفاده کند.

 

این نحوه سفر و اظهارات ترامپ با موج گسترده اعتراض شخصیت ها، احزاب و گروههای عراقی مواجه شد و آنها خواستار احضار و اخراج سفیر آمریکا در بغداد و جلسه فوق العاده پارلمان برای تصویب قانون اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق شدند.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار بین الملل
ارسال دیدگاه