خبرهای ویژه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۵ - ۱۳:۰۲

 کد خبر: 12469

سالروز زمین لرزه ی بم در سال ۱۳۸۲

شهرستان بم، قدیمی و پررونق مطابق آمار آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان بم ۱۹۸۴۳۵ نفر بوده که از آن میان حدود ۴۳ درصد شهرنشین و ۴۷ درصد روستانشین می باشند. این شهرستان در مشرق و مرکز استان کرمان قرار گرفته و مشتمل بر چهار بخش حومه(مرکزی)، ریگان، نرماشیر و […]

سالروز زمین لرزه ی بم در سال ۱۳۸۲

شهرستان بم، قدیمی و پررونق

مطابق آمار آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۷۵ جمعیت شهرستان بم ۱۹۸۴۳۵ نفر بوده که از آن میان حدود ۴۳ درصد شهرنشین و ۴۷ درصد روستانشین می باشند. این شهرستان در مشرق و مرکز استان کرمان قرار گرفته و مشتمل بر چهار بخش حومه(مرکزی)، ریگان، نرماشیر و فهرج و شهر‌های بم و بروات است. از جمله آثار باستانی این شهرستان میل نادری از دوره نادرشاه، قلعه دختر دوره اشکانیان، ویرانه‌های ساسانی-اسلامی نرماشیر و قلعه (ارگ) بم می‌باشد. در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی شهرستان بم در استان هشتم ایران با بخش‌های بم، جیرفت، ساردویه و کهنوج و مشیر (بردسیر) تشکیل شد و به مرور بخش‌های مختلف از این شهرستان جدا شدند و شهرستان‌های جیرفت و کهنوج را تشکیل دادند.

زمین‌لرزه بم در ذهن مردم ایران به عنوان یکی از فاجعه‌بارترین حوادث طبیعی معاصر کشور است

 

وقوع بلایای طبیعی به خصوص زلزله غالبا تاثیرات مخربی بر سکونت‌گاه‌های انسانی باقی گذارده و تلفات و خسارات سنگینی بر ساکنان آنها وارد می سازند. بر اثر وقوع این سانحه طبیعی ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها نابود می شوند و عوارض اقتصادی وسیعی بر جوامع و کشورها تحمیل می شود. حتی در برخی موارد با توجه به وسعت و محل وقوع زلزله فرآیند توسعه اقتصادی یک کشور سال‌ها به تاخیرمی افتد.

 

امروز، سالروز زلزله غم انگیز بم است؛ زلزله ای که با وقوعش، قلب تک تک مردم ایران را جریحه دار کرد و تا به امروز نیز از هیچ یک از خاطره‌ها محو نشده است.

بامداد پنجم دی ۱۳۸۲ ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه و ۲۶ ثانیه، زمین لرزه ای به قدرت ۵/۶ ریشتر بم را با چنان شدتی تکان داد که امواج آن تا ۲۰۰ کیلومتری نیز محسوس بود.

زمین‌لرزه بم در ذهن مردم ایران به عنوان یکی از فاجعه‌بارترین حوادث طبیعی معاصر کشور، یادآور خاطرات تلخی است.

عکس های زمین لرزه بم

 

طبق آخرین آمار رسمی، زمین‌لرزه بم ۴۲ هزار قربانی، ۵۰ هزار مجروح و بیش از یک صدهزار نفر بی‌خانمان به جای گذاشت. این درحالی است که تعداد واقعی قربانیان به مراتب بیش از میزان اعلام شده بود. در اثر این حادثه ۹۰ درصد از سازه‌های شهر بم به کلی تخریب شدند. ارگ بم که با ۲۵۰۰ سال قدمت بزرگترین سازه‌ی گلی جهان بود و میراث گرانبهای تاریخی به شمار می‌رفت، به کلی ویران شد.

 

قبل از وقوع زمین‌لرزه ۶٫۶ ریشتری سه پیش‌لرزه خفیف روی داد که دو لرزش حوالی ساعت ۲۴ و سومی ۴۵ دقیقه قبل از زلزله اصلی احساس شد. اما شدت زلزله، عمق کم، ساعت وقوع، طولانی بودن مدت زمین لرزه و نزدیکی کانون زلزله به شهر موجب خسارات فراوان گردید. فاجعه این زمین‌لرزه در سده گذشته ایران بی‌مانند بود. در آن زمان مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران محل رخداد زمین‌لرزه را حدود ۱۵۰ کیلومتر دورتر از کانون زلزله اعلام کرد بطوری که تا بعد از ظهر آنروز اطلاع دقیقی از بیشترین مناطق آسیب دیده در دست نبود.

 

خسارات زمین لرزه بم :

در اثر این زمین‌لرزه ۷۰ درصد از سازه‌های شهر بم به کلی تخریب شدند.

ارگ بم که با ۲۵۰۰ سال قدمت بزرگترین سازهٔ گلی جهان بود، به کلی ویران شد.

ارگ بم قبل از زمین لرزه بم

ارگ بم بعد از زمین لرزه بم

 

بازسازی و امداد در زمین لرزه بم :

طبق برنامه‌ریزی مسئولان، بازسازی بم باید تا تابستان سال ۸۴ به پایان می‌رسید. اما ضعف مدیریت، ناهماهنگی میان نهادها، عدم استفاده بهینه از نیروهای متخصص خارجی، عدم آموزش صحیح امدادگران و سوء استفاده در کنار عوامل متنوع دیگر باعث شده تا بازسازی شهر به کندی انجام گیرد.

 

یکی از آثار این زلزله بهبود روابط ایران و آمریکا بود. بطوری‌که یک هواپیمای نظامی آمریکا برای اولین بار در بیش از ۲۰ سال اخیر در ایران فرود آمد. ایران که در آن هنگام توسط رئیس‌جمهور آمریکا، جرج بوش، یکی از اعضای محور شرارت قلمداد می‌شد، از آمریکا کمک‌های انسان‌دوستانه مستقیم دریافت کرد و پس از آن به پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیوست که بر اساس آن نظارت بیشتری بر فعالیت‌های اتمی این کشور صورت می‌گرفت.

 

به عبارت بهتر دقیقاً یک هفته بعد از این که ایران توافق را امضا کرد، زلزله بم رخ داد. به همین دلیل برخی اعتقاد دارند زلزله پیامد این توافق بوده‌است در مجموع ۴۴ کشور نیروهایی را برای کمک به عملیات امداد ارسال کرده و حدود ۶۰ کشور پیشنهاد کمک دادند.

در دهمین سالگرد وقوع زلزله، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص بازسازی مناطق زلزله‌زده اعلام کرد ۹۵ هزار واحد مسکونی در این مدت برای آسیب‌دیدگان ساخته شده‌است.


برچسب ها : , , ,
دسته بندی : تقویم و تاریخ
مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه