خبرهای ویژه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ - ۱۳:۳۳

 کد خبر: 12461

غسل “مافی الذّمه” چیست؟

مافی الذمه یعنی آنچه بر عهده است . اگر کسی می داند که تکلیف و وظیفه ای دارد ولی نوع آنرا نمی داند مثلا فردی نمی داند که نماز ادا است یا قضا یا نوع غسل را نمی داند ، بنابراین یک غسل مافی اذمه می کند یعنی هر چه برگردن من است

غسل “مافی الذّمه” چیست؟

آیا غسلی به نام غسل “مافی الذّمه” وجود دارد که با انجام دادن آن هر غسلی که به گردن انسان است، ساقط می‏شود؟
غسل‏های واجب هفت قسم است: غسل جنابت، غسل حیض، غسل نفاس، غسل استحاضه، غسل مس میت، غسل میت، غسلی که به واسطه نذر و قسم و مانند این‏ها واجب می‏شود.(۱)

اگر انسان بداند چه غسلی بر او واجب است، به نیّت همان، غسل را انجام می‏دهد، مثلاً نیّت می‏کند: غسل جنابت انجام می‏دهم قربه الی اللَّه. اگر میداند غسلی بر او واجب است، لیکن نمی‏داند کدام یک از غسل‏های واجب است، به نیت “مافی الذّمّه” (آنچه بر عهده (گردن) است) غسل می‏کند، مثلاً زنی می‏داند غسلی بر ذمه دارد، لیکن نمی‏داند غسل جنابت است یا غسل حیض، به نیّت “مافی الذّمّه” غسل انجام می‏دهد. نیّت می‏کند: غسل ما فی الذّمّه (غسلی که بر گردنم است) می‏کنم قربه الی اللَّه. با این غسل هر غسلی که بر او واجب شده بود، ولی نمی‏دانست جنابت است یا حیض، از گردنش ساقط می‏شود.

البته در این صورت‏ها، حکم یکی از غسل‏های خاص جاری نمی‏شود، مثلاً نمی‏تواند با این احتمال که شاید غسل جنابت بر ذمه او بوده، پس از غسل بدون گرفتن وضو نماز بخواند یا آیات قرآن را مس نماید.

پی نوشت‏ها:
۱. آیت اللَّه فاضل لنکرانی، توضیح المسائل، ص ۶۲، غسل‏های واجب.

منبع :

سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی


برچسب ها : , ,
دسته بندی : احکام دینی
ارسال دیدگاه